- Уверете се на 100% лично, че теленцата са напълно сухи и чисти преди да ги облечем с якенцата/елеченца.
- Регулирайте съобразно растежа на теленцата каишките прилежно всяка седмица.
- Проверявайте всеки път като регулирате каишките за протрити места по кожата на телето. Ако е нужно ги регулирайте отново за да бъдат максимално комфортни при носенето на якенцата/елеченцата от телето.
- Прането на якенцата/елеченцата да се извърша винаги в гореща вода с някакъв перилен препарат. След това ги обличайте на теленцата само, когато изсъхнат на 100%.
- Сменете якенцата/ елеченцата ако са мокри или влажни без значение от причината поради която са се измокрили, включително от проливен дъжд или тежка диария.
- Постелята е все още важна. Уверете се, че теленцата разполагат с чиста, суха, и дълбока постеля, която им позволява да си направят удобно и топло гнездо.
- Едно от правилата за определящо точния момент за обличане на якенцата/палтенцата е когато максималната дневна температура и минималната нощна температура събрани заедно са равни на 32°C или по-малко (примерно максималната дневна + 18°C и максимална нощна +10°C,
- 18°C+10°C= 28°C – време за обличане на якенцата/ елеченцата на теленцата). Друго правило за обличане на якенцата/елеченцата на теленцата е, когато имаме метеорологична прогноза за нощни температури от +5 °C или по-ниски за три дни напред.
- Продължавайте да използвате якенцата/ елеченцата през цялото време през което земята е замръзнала.
- В топли промеждутъци в студените дни проверявайте теленцата облечени с якенца/ елеченцата за състоянието им под якенцата/ елеченцата дали се изпотяват или са овлажнени по някаква причина. Ако установите такова състояние сваляйте якенцата/ елеченцата през тези периоди.
- Свалянето на якенцата/ елеченцата да става сутрин ако няма някаква друга сериозна причина това да не се случи, при наличие на причина да се свалят на обед и в най-лошия и непрепоръчителен случай вечер.
- Последно, но може би най-важно!!!! Внимателно подбирайте якенцата/елеченцата според начина на отглеждане. Ако са на открито и ги вали дъжд, сняг или се овлажняват от мъгла си изберете якенцата/ елеченцата от материал с индекс наводонепромокаемост най-малко 6 000мм! При отглеждане на закрито и нямата ситуацията описан по-горе спокойно може да подберете якенца/елеченца с индекс на водонепромокаемост от 3 000мм! Ако това не е описано на етикета на продукта задължително изискайте сертификат или документ в който да е посочен този най-важен параметър за конкретния продукт. В противен случай вместо да получите положителен ефект от инвестицията може да си докарате доста главоболия и проблеми!!!
Производителите на водоустойчиви дишащи матрерий отбелязват качеството нормално с две номера. Първия е в милиметри (мм) и отбелязва водонепропускливоста на материята. Примерно 10 000 мм материя. Това означава, че ако поставим квадратна тръба с размери 2,5см х 2,5см притисната към повърхността на материала, можем да я напълним с вода до 10 000мм воден стълб (височина) без водата да проникне през материята. Колкото номера е по-голям толкова е и по-голяма водонепропускливоста.
Водопропускане (мм) | Устойчивост на водопропускане | Употреба |
0-5,000 мм | Никаква устойчивост срещу и най-слаб дъжд | Затворени помещения. Отглеждане под покрив. Ползват се за съхранение на топлината от тееленцата. |
6,000-10,000 мм | Устойчиви на дъжд, сняг и влага с нисък интензитет | При изложени теленца на атмосферните условия. Изцяло външно отглеждане. |